Jagiellonian University
NPB Group
Home
Announcements
Members
Research
Facilities
Publications
Projects
Ventures Project
Contact
Faculty of Chemistry

Ventures


    Ventures


    Strona ta poświęcona jest promocji projektu pn. "Funkcjonalizowane nanoczastki do zastosowań w profilaktyce i leczeniu choroób układu oddechowego wywołanych koronawirusami" realizowanego w ramach Programu VENTURES Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Program VENTURES realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013. Priorytet 1. Badania i rozwój nowoczesnych technologii. Działanie 1.2 Wzmocnienie potencjału kadrowego nauki


    PROJEKT VENTURES

    INFORMACJE OGÓLNE

    Projekt VENTURES „Funkcjonalizowane nanocząstki do zastosowań w profilaktyce i leczeniu chorób układu oddechowego wywołanych koronawirusami”
    Całkowity budżet projektu: 143 000 zł
    Okres realizacji: VIII 2013 – VI 2015
    Lokalizacja:
    Zespół Nanotechnologii Polimerów i Biomateriałów
    Zakład Chemii Fizycznej i Elektrochemii
    Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego
    ul. Ingardena 3, 30-060 Kraków


    Zespół Wirusologii
    Zakład Mikrobiologii
    Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ
    ul. Gronostajowa 7, 30-387 Kraków
    http://virogenetics.info/
    ZARYS PROBLEMU

    Koronawirusy (CoV) wykazują dużą zdolność adaptacyjną i zmienność, przez co stanowią bardzo trudną do kontrolowania grupę czynników wywołujących infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, a tym samym poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, a w niektórych przypadkach również dla życia ludzi. Przykładowo pojawienie się w 2002 roku wcześniej nieopisanego, wyjątkowo silnie wirulentnego szczepu SARS-CoV wywołało epidemię, która w krótkim czasie objęła ponad 30 krajów i pochłonęła ponad 900 ofiar. Żaden ze znanych wówczas leków o działaniu antywirusowym nie działał hamująco wobec koronawirusa SARS. Co więcej, w 2012 roku pojawił się kolejny koronawirus zwierzęcy, który przenosi się na ludzi i powoduje ciężką, potencjalnie śmiertelną chorobę . Pomijając jednak fakt istnienia wirusów powodujących choroby o ciężkim przebiegu, szacuje się, że koronawirusy odpowiedzialne są za do 30% wszystkich zakażeń układu oddechowego stanowiąc zagrożenie nie tylko zdrowotne, ale i ekonomiczne. Mając na uwadze fakt, iż do tej pory nie są dostępne leki czy szczepionki, które mogłyby zapobiec epidemii lub zmniejszyć częstość występowania lub nasilenie zakażeń układu oddechowego, istnieje konieczność znalezienia skutecznych rozwiązań do walki z koronawirusami.

    CEL PROJEKTU

    Powadzone w ramach niniejszego projektu badania, których celem jest opracowanie innowacyjnych nanomateriałów, w formie funkcjonalizowanych związkami organicznymi nanocząstek, mogą mieć potencjalne zastosowanie w profilaktyce i leczeniu chorób układu oddechowego wywołanych koronawirusami. Badania te są innowacyjne zarówno w skali krajowej, jak i światowej, o czym świadczy brak publikacji naukowych w tym zakresie.

    REALIZACJA


    Dotychczasowe badania prowadzone w Zespole Nanotechnologii Polimerów i Biomateriałów Wydziału Chemii UJ we współpracy z Zespołem Mikrobiologii Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ pozwoliły na opracowanie kationowo modyfikowanego biopolimeru HTCC. Wyniki badań wykazały silną, o wysokiej specyficzności, aktywność przeciwkoronawirusową tego polimeru wobec ludzkiego koronawirusa NL63 [alfa koronawirus] oraz koronawirusa MHV [beta koronawirus] (zgłoszenie patentowe P 399 246 oraz publikacje naukowe:
    Milewska, A., Ciejka, J., Kamiński, K., Karewicz, A., Bielska, D., Zeglen, S., Karolak, W., Nowakowska, M., Potempa, J., Bosch, B.J., Pyrc, K., Szczubialka, K., (2012). Novel polymeric inhibitors. Antivir Res 97, 112-121; 10.1016/j.antiviral.2012.11.006
    Milewska A., Kaminski K., Ciejka J., Kosowicz K., Zeglen S., Wojarski J., Nowakowska M., Szczubialka K., Pyrc K., HTCC: broad range inhibitor of coronavirus entry, Plos One, 2016, 11, 10.1371/journal.pone.0156552 )

    KONTAKT


    dr.hab. Krzysztof Szczubialka, prof. UJ
    e-mail: k.szczubialka@uj.edu.pl
    Zespół Nanotechnologii Polimerów i Biomateriałów
    Wydział Chemii UJ
    ul. Ingardena 3, 30-060 Kraków


    Dr Justyna Ciejka
    e-mail: justyna.ciejka@uj.edu.pl
    Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ
    Ul. Gronostajowa 7A
    30-384 Kraków
    Zespół Nanotechnologii Polimerów i Biomateriałów
    Wydział Chemii UJ
    ul. Ingardena 3, 30-060 Kraków