Czym jest AFS?

AFS jest sieciowym systemem plików, który ma zastąpić dotychczas używane w sieci wydziałowej rozwiązania (samba, NFS). Zapewniając równoważną do nich funkcjonalność. Oferuje on ponadto mechanizmy cache, łatwość sporządzania kopii bezpieczeństwa czy też elastyczny mechanizm nadawania uprawnień (ACL). Realizacja tej funkcjonalności odbywa się w oparciu o model architektury klient-serwer.

Klienci AFS

Pakiety RPM dla innych wersji systemu RedHat, pliki instalacyjne dla systemów AIX, HP-UX, Digital Unix, IRIX, Solaris oraz kody źródłowe oprogramowania można pobrać ze stron organizacji OpenAFS.

Procedura instalacji klientów

Do prawidłowej pracy klientów AFS potrzebny jest Opis instalacji:

Uzyskiwanie dostępu do systemu plików(procedura logowania)

Dostęp do systemu plików jest możliwy tylko wtedy, gdy użytkownik posiada token, który pozwala na zweryfikowanie uprawnień użytkownika przy próbie dostępu do plików. Tokeny mają skończony czas życia (w naszym systemie 9 godzin). Ich wygaśnięcie następuje albo w wyniku jawnego wylogowania się użytkownika albo poprzez przekroczenie czasu życia.

Otrzymywanie tokenów

Porzucanie tokenów

Mechanizm ACL

AFS kontroluje dostęp do katalogu i wszystkich zawartych w nim plików poprzez mechanizm ACL(Access Control Lists). Istnieje siedem poziomów uprawnień, które mogą być przypisywane indywidualnie każdemu z użytkowników lub grupie użytkowników: domyślnie istnieją 3 grupy o nazwach system:administrators (administratorzy systemu),system:authuser (użytkownicy zautoryzowani w systemie, czyli ci, którzy posiadają ważny token) oraz system:anyuser (wszyscy).
Zdefiniowanie uprawnień na poziomie katalogów (nie plików) ma następujące istotne konsekwencje: Poziomy uprawnień:
  1. l (lookup) Pełni funkcję bramki dostępu do katalogu, jako że użytkownik musi je posiadać, aby móc korzystać z innych uprawnień, oraz aby uzyskać jakikolwiek dostęp do podkatalogów. W szczególności pozwala na wylistowanie podkatalogów oraz wylistowanie listy uprawnień związanych z katalogiem.
  2. i (insert) Pozwala użytkownikowi na dodawanie nowych plików do katalogu i na tworzenie nowych podkatalogów.
  3. d (delete) Pozwala użytkownikowi na usuwanie plików i podkatalogów z katalogu lub przenoszenie ich do innego katalogu (pod warunkiem, że użytkownik posiada w odniesieniu do niego uprawnienie i.
  4. a (administer) Pozwala użytkownikowi na zmianę listy uprawnień związanych z katalogiem.
  5. r (read) Pozwala użytkownikowi na wylistowanie zawartoşci katalogu oraz czytanie zawartości plików.
  6. w (write) Pozwala użytkownikowi na modyfikację zawartości plików znajdujących się w katalogu oraz wydanie UNIX-owego polecenia chmod w odniesieniu do plików.
  7. k (lock)
Edycja i zmiana uprawnień:

Domowe katalogi użytkowników

Domowe katalogi użytkowników zlokalizowane są następująco:
/afs/ch.uj.edu.pl/user/nazwa użytkownika
Limit przestrzeni dyskowej związany z tym katalogiem wynosi 500 MB i może być, w miarę możliwości na pewnien czas zwiększony na umotywowaną prośbę użytkownika. Użytkownik posiada pełne uprawnienia w stosunku do swego katalogu domowego, włącznie z możliwością zmiany uprawnień.
Dostęp do katalogów innego użytkownika wymaga nadania nam przez niego odpowiednich uprawnień.
W katalogu domowym każdego użytkownika oprócz stworzonych przez niego podkatalogów znajdują się domyślne podkatalogi:
www:
w którym należy umieszczać pliki związane z prywatnymi stronami WWW użytkowników na serwerze wydziaĺowym; prawo czytania tego katalogu posiada serwer WWW
backup:
zawierający sporządzoną poprzedniego dnia kopię bezpieczeństwa katalogu domowego użytkownika, zawartość tego podkatalogu dostępna jest w trybie tylko do odczytu
uwaga: podkatalog backup jest tworzony co 24 godziny

Podstawowe operacje na plikach

Podstawowe operacje na plikach jak kopiowanie,usuwanie,przenoszenie,zmiana nazwy itp. wykonuje się identycznie jak w powszechnie używanych systemach plików.
Uwaga: AFS dopuszcza tworzenie jedynie "miękkich" dowiązań.

Lokalizacja istotnych plików

W podkatalogach bin, etc, usr, include katalogu /afs/ch.uj.edu.pl/i386_linux24/usr/afsws znajdują się aktualne binaria dla RedHata z jądrem 2.4. W podkatalogach katalogu /afs/ch.uj.edu.pl/downloads umieszczane są aktualne wersje instalacyjne oprogramowania.

Dodatkowych informacji na temat systemu AFS, konfiguracji klientów i podobnych zagadnień można szukać w plikach pomocy klientów AFS oraz na stronach macierzystej dla zainstalowanego oprogramowania organizacji OpenAFS.

$Revision: 1.32 $ ($Date: 2002/10/15 06:35:41 $)