Synchronizacja czasu

System Kerberos, używany w naszej sieci do autoryzacji wszystkich prób dostępu do zasobów sieciowych, wymaga do poprawnego działania dobrej synchronizacji zegarów systemowych komputerów żądających dostępu do usługi (klientów) i komputerów świadczacych daną usługę (serwerów).

Synchronizacja zegarów w ramach sieci wydziałowej możliwe jest dzięki wykorzystaniu protokołu NTP (Network Time Protocol). Serwer NTP obsługujący sieć Wydziału Chemii ma adres ntp.ch.uj.edu.pl.

Instalacja i konfiguracja klienta NTP w systemie MS Windows 95/98/NT/ME/2000/XP

Uwaga: w systemach MS Windows XP wbudowany jest klient usługi NTP. Obsługuje się go poprzez dwukrotne kliknięcie w zegar w pasku systemowym i wybranie zakładki "Czas z Internetu". Można tam dokonać ręcznej aktualizacji czasu naciskająć przycisk "Aktualizuj teraz". Można też podać w polu "Serwer" nazwę wydziałowego serwera NTP czyli: ntp.ch.uj.edu.pl. Instalacja dodatkowego klienta NTP w systemach Windows XP nie jest więc konieczna.

Do synchronizacji czasu w systemach MS Windows zalecamy darmowe oprogramowanie NetTime (wersja 2.0b6).

Opis instalacji

  1. W systemiach Windows NT/2000/XP instalacji należy dokonywać z konta o uprawnieniach administracyjnych!
  2. Ściągamy program instalacyjny NetTime-2b6.exe i uruchamiamy go.
  3. Pojawia się okno dialogowe z pytaniem, czy chcemy zainstalować NetTime. Odpowiadamy "Yes".
  4. W kolejnym oknie dialogowym wybieramy przycisk "Next".
  5. Wybieramy katalog, w którym zainstalowany zostanie program. Najlepiej pozostać przy sugerowanych przez program ustawienich i nacisnąć przycisk "Next".
  6. W kolejnym oknie wybrać można nazwę, pod jaką program NetTime będzie dostępny w menu Start. Najlepiej nie wprowadzając żadnych zmain wybrać przycisk "Next".
  7. Następnie jesteśmy proszeni o ostateczne potwierdzenie chęci zaintalowania oprogramowania NetTime. Wybieramy przycisk "Install".
  8. W sytemach Windows NT, 2000 lub XP jesteśmy pytani, czy NetTime ma działać jako usługa systemowa. Ponieważ jest to zalecana opcja wybieramy przycisk "Install Service".
  9. W kolejnym oknie wybieramy przycisk "Configure" i przechodzimy do opcji konfiguracyjnych.
  10. W pierwszej linii tabeli w kolumnie "Hostname or IP Address" wpisujemy ntp.ch.uj.edu.pl
  11. W kolumnie "Protocol" (w pierwszej linii) wybieramy opcję "SNTP".
  12. Inne ustawinia pozostawiamy bez zmian i wybieramy znajdujący się na dole okna przycisk "OK".
  13. Jesteśmy pytani, czy chcemy, aby na pasku zadań widoczna była ikona programu "NetTime". W systemach Windows NT/2000/XP wybór zależy od użytkownika. Jeśli nie wyświetlimy ikony programu NetTime na pasku zadań, program mimo to będzie cały czas aktywny i będzie go można wywołać z menu Start. W systemach Windows 95/98/ME musimy w tym miejscu nacisnąć przycisk "Yes".
  14. Od tej chwili program NetTime w sposób niewidoczny dla użytkownika dokonuje synchronizacji czasu z zegarem serwera wydziałowego. W przypadku problemów z synchronizacją, można ręcznie wywołać program z paska zadań lub menu Start i dokonać synchronizacji wybierając opcję "Update Now".

Instalacja i konfiguracja klienta NTP w systemie Linux

Oprogramowanie służące do synchronizacji czasu przy pomocy protokołu ntp zawarte jest w pakiecie o nazwie ntp. Jeżeli taki pakiet nie jest zainstalowany, należy go zainstalować.

Po instalacji pakietu konieczne jest dokonanie zmian w niektórych plikach konfiguracyjnych:

Po wykonaniu tych zmian należy uruchomić program serviceconf, uruchomić usługę ntp, i dopisać ją do listy usług uruchamianych automatycznie przy starcie systemu.

$Revision: 1.16 $ ($Date: 2002/10/03 14:32:27 $)