Ćwiczenie 8.2:

 Naprężenia w pierścieniach cykloalkanów i cykloalkenów

 

Wprowadzenie

 

            Alifatyczne węglowodory cykliczne o małych pierścieniach charakteryzują się zmniejszoną stabilnością, porównując z odpowiednimi związkami łańcuchowymi, ze względu na tzw. naprężenie Celem tego ćwiczenia jest oszacowanie energii naprężenia w cykloalkanach i cykloalkenach oraz wytłumaczenie obserwowanych trendów.

Energia związana z naprężeniem w pierścieniu cykloalkanu może być oszacowana z różnicy energii reakcji uwodornienia (1) i (2):

                                        (1)

 

                                        (2)

 

Można spodziewać się, że w przypadku cykloalkenów naprężenie pierścienia jest jeszcze większe, ze względu na większe zmiany geomettrii (zmany kątów w stosunku do idealnej wartości 120o) niż w cykoalkanach (w stosunku do 109.5o).

Różnicę energii związanej z naprężeniem pomiędzy  cykloalkenem, a odpowiednim cykloalkanem można oszacować używając energii reakcji (3) i (4):

                                           (3)

 

                                 (4)

 

Ćwiczenie

 

Wykonaj obliczenia metodą AM1 oraz HF/3-21G dla reakcji (1) i (2) wychodząc z cyklopropanu, cyklobutanu, cyklopentanu, cykloheksanu i cykloheptanu oraz dla reakcji (3) i (4) wychodząc z odpowiednich cykloalkenów. Oblicz energię naprężenia w pierścieniu dla cykloalkanów [z (1)i (2)] oraz dodatkową energię naprężenia dla cykloalkenów [z (3) i (4)]. Przeanalizuj geometrię i strukturę elektronową związków cyklicznych. Wyciągnij wnioski