Wirusy komputerowe, zwłaszcza ich odmiany rozpowszechniane przy pomocy poczty elektronicznej stanowią obecnie najpowszechniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na lekceważenie zagrożenia i wynikający z tego brak podstawowych środków ostrożności ze strony użytkowników.
Pomimo że nic nie zastąpi wiedzy i zdrowego rozsądku, podjęto działania mające zminimalizować ryzyko przedostania się wirusów do sieci wydziałowej. Osobą je koordynującą jest dr Marek Łagan. Na razie podjęto decyzję o obowiązku instalacji oprogramowania antywirusowego na wszystkich komputerach działających pod kontrolą systemu MS Windows (są one najbardziej narażone na infekcję) oraz o uruchomieniu systemu antywirusowego na serwerze pocztowym.
W przypadku maszyn pracujących pod MS Windows od 1.XII.2002 będzie bezwzględnie egzekwowana konieczność posiadania działającego programu antywirusowego AVP. Maszyny, które nie spełnią tego warunku zostaną pozbawione możliwości pracy w sieci Wydziału.
Szczegółowe informacje dotyczące wymaganego sposobu konfigurowania oprogramowania antywirusowego zostaną podane później.
Na serwerze pocztowym zainstalowane jest oprogramowanie antywirusowe. Sprawdzane są wszystkie przesyłki pojawiające się na serwerze pocztowym, czyli zarówno listy przysyłane do nas jak i wysyłane od nas. W przypadku wykrycia w liście czy też w załączonych do listu plikach wirusa, oryginalna wiadomość zostaje usunięta. O zainfekowanej przesyłce informowany jest jedynie nadawca listu i osoby odpowiedzialne za ochronę antywirusową sieci wydziałowej.
$Revision: 1.6 $ ($Date: 2002/09/30 14:25:12 $)